reklama

Pavel Nechala: Úradníci, chráňte nám inštitúcie.

Ochrana inštitúcií by mala byť zodpovednosťou každého zamestnanca a zamestnankyne verejnej správy. Nový Etický kódex štátneho zamestnanca podporuje chránené oznamovanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Podpis nevýhodných zmlúv tesne pred Vianocami, zverejnenie výzvy na nástenke, zamestnanie príbuzných bez dostatočnej kvalifikácie alebo nekonanie voči určitým subjektom v správnych konaniach. To sú iba niektoré príklady nekalých praktík, ktoré nemohli ujsť pozornosti zamestnancom príslušných inštitúcii. 

Zákon o whistleblowingu

V situácii, keď 40 percent obyvateľstva vníma korupciu na Slovensku za najzávažnejšiu tému. (Focus pre Transparency International Slovensko) Ako je možné, že oznamovanie nekalých praktík nevytvára účinnú bariéru zlyhaniam jednotlivcov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 2015 máme zákon o chránenom oznamovaní protispoločenskej činnosti vo firmách a organizáciách verejného sektora. Od marca minulého roka sa tento zákon o whistleblowingu nahradil novým a rozšíril o ďalšie nástroje. Pri tvorbe oboch zákonov som bol a dovolím si povedať, že ide o dobré zákony, aj keď ich porovnáme so zahraničím. V praxi však nie sú veľmi účinné. Prečo? 

Ich uplatnenie je mizerné. Naďalej pretrváva nedôvera v prešetrenie oznámení a strach pred postihom za oznámenie. 

Zmenou, ktorá prišla s novou úpravou v marci 2019, bolo vytvorenie Úradu na ochranu oznamovateľov. Táto inštitúcia má nahradiť inšpektoráty práce, ktoré mali predtým whistleblowing na starosti. Práve tento úrad by mohol prispieť k budovaniu alternatívy voči mlčaniu štátnych zamestnancov a zamestnankýň o nekalých praktikách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lenže vládna koalícia nie je schopná ani za 10 mesiacov zvoliť predsedu alebo predsedníčku úradu. Napriek tomu, že prebehli výberové konania, vláda schválila kandidátov a kandidátky, no parlamentom zatiaľ neprešiel ani jeden. 

Smer, SNS a Most-Híd tým zamedzujú vzniku úradu a dávajú jasne najavo skutočný postoj k boju s korupciou. Najnovšie nás 21. januára zrejme čaká voľba šéfa úradu, len či to nedopadne rovnakým fiaskom - to si nie som istý. 

Pritom spolupráca štátnych zamestnancov pri oznamovaní nekalej činnosti je nástroj, ktorý by pomohol Slovensku výrazne pomôcť v boji s korupciou. 

Prekážky oznamovania sú jasné. Strach pred postihom a nedôvera, že príde k prešetreniu. Chce to skutočne odvážnu osobu, akou bola napríklad Zuzana Hlávková, ktorá sa do ringu dá svoju budúcnosť a kariéru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No už sa ďalej nemôžeme tváriť, že sa nás to netýka. Mali by sme sa dať stopku kultúre nevšímavosti, zložiť klapky z očí a postaviť sa za zdravé a pevné verejné inštitúcie. Potrebujeme vytvoriť etické prostredie, kde zamestnanci bojujú za ochranu inštitúcie, v ktorej pracujú.

Pozitívnym posunom je prijatie Etického kódexu štátneho zamestnanca účinného od 1. januára 2020. Štátny zamestnanec, ktorý má podozrenie o porušení etického kódexu v úrade, môže písomne oznámiť túto skutočnosť vedúcemu štátnemu zamestnancovi alebo generálnemu tajomníkovi služobného úradu. Ak to nebráni posúdeniu oznámenia, vedúci štátny zamestnanec a generálny tajomník dbajú na ochranu identity oznamovateľa. Štátny zamestnanec môže podozrenie písomne oznámiť aj Rade pre štátnu službu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chránené oznamovanie je najúčinnejší nástroj pre odhaľovanie nekalých praktík. Tento nástroj sme však doteraz dostatočne nevyužívali, následkom čoho je okrem opakujúcich sa škandálov aj prehlbovanie nedôvery v inštitúcie. Záujmom každého štátneho zamestnanca a zamestnankyne je svoje inštitúcie chrániť.

Volám sa Pavel Nechala a kandidujem do parlamentu v koalícii PS/Spolu pod číslom 31, pretože mi záleží na tom, aby Slovensko bolo spravodlivá krajina.

Pavel Nechala, aby spravodlivosť vyhrala. 

Prečítajte si viac o mne www.pavelnechala.sk 

Pavel Nechala

Pavel Nechala

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Zástanca právneho a demokratického štátu, protikorupčný expert a podporovateľ digitálnych technológii. Pavel sa už ako študent Právnickej fakulty UK začal zapájať do legislatívnej tvorby. Tieto aktivity ho neskôr doviedli k práci pre Transparency International Slovensko. Počas sedemnástich rokov v TIS viedol viaceré projekty, zúčastňoval sa na príprave legislatív (ochrana oznamovateľov), či zastupoval osoby poukazujúce na nekalé praktiky. Viedol protikorupčnú poradňu, ktorá občanom poskytovala základné poradenstvo a usmernenie, ako postupovať pri nahlasovaní korupcie. Napísal Protikorupčný manuál, ktorý pomáha firmám zavádzať opatrenia na potláčanie korupčného správania. Počas vlád Smeru bojoval za zachovanie Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Pravidelne publikuje v odborných časopisoch a prednáša na prestížnych slovenských konferenciách. S manželkou Monikou a troma deťmi býva v Bratislavskej Petržalke. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu