Petržalka - ako vidím voľby?

Autor: Pavel Nechala | 19.11.2014 o 8:01 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1405x

Rozhodol som sa uchádzať o funkciu starostu Petržalky v novembri 2013. Už na začiatku môjho snaženia som si uvedomoval, že ak sa mi má podariť zmena, musím sa pokúsiť o zvýšenie volebnej účasti obyvateľov. Jednoducho, namiesto strachu z podpory súčasného starostu na úrovni 7% z celkového počtu oprávnených voličov, priviesť do volebných miestností viac Petržalčanov. Aj preto som zvolil slogan, ktorý nezvýrazňuje moje meno alebo program, ale naopak mobilizuje voličov: Petržalka nespi! Dnes už viem, že sa mi to nepodarilo a má to viacero príčin, ktoré však na tomto mieste nebudem rozoberať.

Prvý polrok som sa venoval spoznávaniu jednotlivých politík, ktorým sa venuje mestská časť. Absolvoval som desiatky stretnutí a spolu s tímom odborníkov pripravil víziu budovania Petržalky ako modernej a životaschopnej mestskej časti pod názvom Petržalka 2014. Komunálne voľby však nevytvorili priestor dostatočne prejaviť pohľady na jednotlivé problémy a preto sa diskusia dostávala do opakovania klišé, napr. viac zelene, parkovanie, developeri. Vlastne sa dá povedať, že žiadna diskusia ani nebola a viacerí kandidáti kandidovali de facto bez programu.

Okrem volebnej účasti výrazne ovplyvnilo znovuzvolenie Vladimíra Bajana opätovne kandidovanie pravicovej kandidátky ako aj ďalších „technických“ kandidátov. To, že toto rozhodnutie nebolo správne z viacerých hľadísk, preukázali aj výsledky volieb. Ak by sa prerozdeľovalo  10 436 hlasov, ktoré dosiahli kandidáti bez šance na víťazstvo, poradie by mohlo vypadať úplne inak.

Mojim súperom v súťaži bol Vladimír Bajan a týmto smerom som koncentroval aj všetko svoje úsilie. Odpoveďou boli útoky na moju osobu prostredníctvom Petržalských novín, čo riešim súdnou cestou. Nemôžem však konštatovať, že rovnako to videli moji ďalší protikandidáti. Kto sledoval kampaň, ľahko si identifikuje z kadiaľ útoky (napr. nálepkovanie o nevhodnosti mojej osoby na funkciu starostu), výzvy na odstúpenie (podložené jedným prieskumom súkromnej televízie), platenie reklamy na moje meno (bolo zastavené po mojom upozornení) a ďalšie kroky smerovali. Vo svojom doterajšom živote uprednostňujem spoluprácu a to aj za cenu osobných ústupkov. Medzi mojimi protikandidátmi som nenašiel osobu, ktorá by ma svojim programom, spôsobom práce, vedomosťami a okruhom spolupracovníkov však dostatočne presvedčila. Nepovažujem tiež osobnú integritu za postačujúcu kvalifikáciu na akúkoľvek funkciu. Príkladov aj zo Slovenska máme v tejto oblasti viacero.

Moje rozhodnutie kandidovať bolo slobodné, nezávisle od rozhodnutí politických strán alebo finančných skupín. Na druhej strane som konal zodpovedne a celý čas zvažoval dôsledky mojich krokov. Nenaplnil sa základný predpoklad pre víťazstvo, volebná účasť. Považujem aj tak získaných 5 291 hlasov za úspech a dôveru obyvateľov Petržalky. Ďakujem za podporné emaily a smsky, ktoré v týchto dňoch dostávam. Budem pokračovať v činnosti a pomáhať robiť nielen Petržalku lepším miestom pre život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?