Bajan zneužíva Petržalské noviny, Nechala ho za to žaluje na súde

Autor: Pavel Nechala | 3.11.2014 o 18:45 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  1134x

Hoci Petržalské noviny prestali plniť svoje primárne novinárske poslanie dávno, s blížiacimi voľbami ich premena na Bajanovu agitku financovanú z verejných finančných prostriedkov naberá na intenzite. Princípy etiky, ktoré si u nás ctí väčšina profesionálnych novinárov, opustili dávno, teraz sa zrejme pod taktovkou starostu rozhodli aj porušovať zákon. Najprv septembrové vydanie Petržalských novín uverejnilo dva osočujúce listy čitateľov a vyjadrenie šéfredaktorky novín proti nezávislému kandidátovi na starostu Pavlovi Nechalovi. Potom Pavel Nechala požiadal o právo na vyjadrenie proti vymysleným obvineniam - využil aj ustanovenie zákona s právom na odpoveď. Bez úspechu. Preto sa rozhodol na Petržalské noviny (de facto na starostu Bajana) podať žalobu.

Noviny vydávané mestskou časťou neumožňujú bezplatné a objektívne informovanie o protikandidátoch starostu Bajana, aj keď v tohto ročnom rozpočte išlo na ich vydávanie viac ako 100.000 euro. Naopak dlhodobo mal starosta v týchto novinách veľký priestor a s blížiacimi komunálnymi voľbami sa stali hlavným komunikačným nástrojom súčasného starostu. V poslednom čísle č. 21 sa meno Vladimír Bajan nachádza až 22 –krát a výraz „starosta“ vo význame s jeho osobou až 35 – krát. Bude tento „zatiaľ rekord“ v nasledujúcom čísle prekonaný?

Petržalské noviny označil Pavel Nechala za „diskrétny generátor peňazí a publicity pre vyvolených“ už v máji tohto roku. „Starosta Vladimír Bajan sa však nezastavil ani pri dodržiavaní povinností podľa Tlačového zákona a preto som nútený sa brániť súdnou cestou,“ vysvetľuje Nechala svoj krok, ktorý považuje ako posledné riešenie na zastavenie starostovej mašinérie klamstiev.

Petržalské noviny ročník 20, číslo 19, zo dňa 19.09.2014 v rozpore so svojou praxou uverejnili na strane č. 3 v rubrike „Občiansky ring“ dva osočujúce listy „čitateľov“ a vyjadrenie šéfredaktorky v konflikte záujmov voči Pavlovi Nechalovi ako kandidátovi na starostu Petržalky. „Aj keď mi boli doručené emaily iných čitateľov s opačným názorom adresované redakcií, tie uverejnené neboli. Svedčí to o silnej politizácií tohto periodika.“, dodáva Pavel Nechala. V zmysle oprávnení z Tlačového zákona P. Nechala podal žiadosť o uverejnenie odpovede, ktorá bola V. Bajanom zamietnutá. Zostáva preto iba možnosť brániť sa na súde.

 

„Vo svojom volebnom pláne Petržalka 2014 som sa zaviazal zvýšiť objektivitu informovania prostredníctvom webovej stránky a novín vydávaných Petržalkou. Bude to jedno z prvých opatrení, ktoré zavediem v prípade úspechu v novembrových voľbách.“, uviedol P. Nechala.

 

Pozadie vydávania Petržalských novín prešetruje už Úrad pre verejné obstarávanie SR. Mestská časť Bratislava – Petržalka uzatvorila v roku 2003 exkluzívnu zmluvu so spoločnosťou VYDAVATEĽSTVO M. R. K., na základe ktorej mestská časť „formálne“ vydáva Petržalské noviny. V súčasnosti je uzatvorený už dvanásty dodatok k predmetnej zmluve, pričom obsahom služieb poskytovaných spoločnosťou VYDAVATEĽSTVO M. R. K. je aj tlač a distribúcia Petržalských novín. Napriek tomu, že obstaranie týchto služieb nie je vylúčené zo Zákona o verejnom obstarávaní, k uzatvoreniu predmetnej zmluvy, a teda k zadaniu zákazky na tlač a distribúciu došlo bez akéhokoľvek verejného obstarávania. Pri zadaní tejto zákazky preto mestská časť postupovala v rozpore so Zákonom o verejnom obstarávaní, keďže sa žiadne verejné obstarávanie vôbec neuskutočnilo. Na základe podnetu Pavla Nechalu vykonáva Úrad pre verejné obstarávanie SR kontrolu postupu  Mestskej časti Bratislava - Petržalka pri uzatvorení vyššie uvedených zmlúv. Pavel Nechala: „Vyjadrujem sklamanie, že obštrukciami v podobe včasného nepredloženia potrebných podkladov zo strany mestskej časti, nebude pravdepodobne rozhodnuté do konania komunálnych volieb. Aj keď podnet bol podaný už v máji 2014! Čo samozrejme vyhovuje súčasnému starostovi V. Bajanovi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Keď začal boj s extrémizmom prinášať výsledky, prokuratúra ho ide oslabiť

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.


Už ste čítali?