V Petržalke okrádajú psíčkarov, deje sa to aj u vás?

Autor: Pavel Nechala | 9.9.2014 o 8:43 | (upravené 9.9.2014 o 8:56) Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1961x

Ak si porovnáme výdavky a príjmy z dane za psa zistíme, či naša samospráva skutočne rieši problém psíčkarov, alebo jeho riešenie iba predstiera, prípadne podporuje konflikty medzi dotknutými skupinami. Okrem „zlých“ a „dobrých“ psíčkarov, existuje aj samospráva, ktorá ich problémy ignoruje a vyberá od nich peniaze.

Psy v meste sú témou, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Na jednej strane stoja psíčkari, ktorí oprávnené požadujú priestor na pohyb pre svojich miláčikov a s tým spojené služby (napr. ohradené výbehy, hygienické vrecká) a na druhej strane obyvatelia nespokojní s trávnikmi znečistenými od psích exkrementov. Kto má v tomto konflikte viac pravdy? Možno je potrebné hľadať pravdu úplne inde. Na príklade Petržalky, kde žijem a kandidujem, poukážem ako zistiť, či vaša samospráva robí skutočne dostatok pre obe skupiny, teda aj „psíčkarov“ aj „nepsíčkarov“.

 

Nedostatok peňazí, skutočne?

Obec má právo vyberať daň za psa. V Petržalke za každého psa chovaného v bytových domoch, ktorého výška v kohútiku nepresiahne 43 cm, zaplatí majiteľ ročne 34 Eur. Za psa, ktorého kohútik je 43 cm a viac, je ročná daň 67 Eur, za psa chovaného v rodinnom dome sa platí jednotná suma 17 Eur.

Pri počte viac ako 5000 psov to nie je nízka suma a navyše príjmy mestskej časti Bratislava – Petržalka získané na dani za psa sú podľa údajov uvedených v rozpočtoch mestskej časti z roka na rok vyššie. Smutné je, že čiastka z rozpočtu vynakladaná na starostlivosť o psov je od nástupu Vladimíra Bajana (december 2010) z roka na rok nižšia.

Rok

Príjmy MČ Petržalka na dani za psa

Výdavky MČ Petržalka z ročpočtu na starostlivosť o psov

2010

174 638 Eur

91 461 Eur

2011

177 303 Eur

85 232 Eur

2012

182 000 Eur

73 000 Eur

2013

182 000 Eur

73 000 Eur

2014

predpoklad 182 000 Eur

predpoklad 73 000 Eur

Ak si porovnáme príjmy a výdaje, je nám hneď jasné, že viac ako polovica z vybraných daní „mizne“ v rozpočte. Psíčkari sa teda vyzbierajú na iné priority samosprávy namiesto toho, aby dostali za svoje dane adekvátnu protislužbu. Starosta Bajan v roku 2012 v reakcii na novelu zákona o držaní psov tvrdil, že na nové kompetencie týkajúce sa držania psov niet peňazí a samospráva bojuje o prežitie. Peniaze na psíčkarov by možno aj boli, keby sa nerozdeľovali nespravodlivo.

 

Ignorovanie pretrvávajúcich sťažností

Dalo by sa možno s takýmto prerozdelením súhlasiť, ak by podmienky pre psičkárov boli na dostatočnej úrovni. Aj vtedy by však bolo spravodlivejšie zníženie tejto dane ako financovanie iných priorít. Situácia v Petržalke je však naopak kritická. Napríklad park za bytovým domov Ševčenkova je jedným z problémov, na ktorý upozorňujú občania už dlhšiu dobu. Neupratané exkrementy po psoch sú každodenným problémom nie len v tejto časti Petržalky. Neustálym problémom sú chýbajúce sáčky a nedostatočné alebo neupravené výbehy pre psov.

Miestny úrad si vystačí s populistickou reklamou namiesto toho, aby riešil problémy jeho obyvateľov. Podľa zverejnených informácií si po bezplatnú rolku s 250 sáčkami prišlo zhruba tisíc psíčkarov, čo dokopy činí asi 250 000 sáčkov. Cena takéhoto počtu sáčkov činí iba niečo cez 2 170 Eur. Oplotené psie výbehy sa v Petržalke nebudujú, vždy sa nájdu dôvody, prečo sa to nedalo skôr.

Stagnuje aj počet košov na  exkrementy. Podľa informácie z roku 2010 bolo takýchto košov v Petržalke 200. Ak sa pozrieme na rozpočet Petržalky na rok 2014, konkrétne bod 7.3.2 Starostlivosť o psov, dozvieme sa, že za 4 roky nepribudol ani jeden a v roku 2014 ani nepribudne.

 

Zhrnutie

Ak si porovnáme výdavky a príjmy z dane za psa zistíme, či naša samospráva skutočne rieši problém psíčkarov, alebo jeho riešenie iba predstiera, prípadne podporuje konflikty medzi dotknutými skupinami. Okrem „zlých“ a „dobrých“ psíčkarov, existuje aj samospráva, ktorá ich problémy ignoruje a vyberá od nich peniaze.

V Petržalke  nám ostáva viac ako 100 tisíc Eur ročne, ktoré sa k psíčkarom nedostanú a ich problémy sa neriešia.

Ako kandidát na starostu Petržalky sa vo svojom volebnom programe Petržalka 2014, dostupný  na webovej stránke www.petrzalka2014.skzaväzujem  účelovo viazať použitie výnosov z dane za psa na riešenie problémov občanov, ktorí ju platia.

 

P.S.: Napíšte mi, aké skúsenosti máte s riešením problémov psíčkarov v Petržalke nechala@petrzalka2014.sk.

P.S.2: Ak sa vám blog páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk.

 

Pavel Nechala

nezávislý občiansky kandidát na starostu Petržalky

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?