„Petržalské noviny“ – diskrétny generátor peňazí a publicity pre vyvolených

Autor: Pavel Nechala | 27.5.2014 o 20:07 | (upravené 28.5.2014 o 14:35) Karma článku: 5,92 | Prečítané:  1515x

Média bývajú označované za strážnych psov demokracie. Pre svoj vplyv sú volané aj „štvrtou mocou“. Zneužívanie  médií v  samospráve je už slovenskou praxou. V prípade Petržalky si však z vydávania „Petržalských novín“ v hodnote viac ako 100 tisíc eur ročne spravili živnosť tí, ktorých by médiá mali strážiť – samotní politici. Na vydávaní novín si od roku 2003 prilepšuje šéfredaktorka a poslankyňa v jednej osobe Darina Belánová ako aj podpredseda miestneho zväzu SDKÚ-DS Michal Baranovič. To všetko zjavne za vedomia  starostu Bajana, ktorého manželka podnikala tiež v tejto spoločnosti. 

Petržalské noviny

Petržalské noviny „formálne“ vydáva mestská časť Bratislava - Petržalka, ktorá uzatvorila v roku 2003 exkluzívnu zmluvu  so spoločnosťou VYDAVATEĽSTVO M. R. K. agency, s.r.o. V čase podpisu zmluvy bola spoločníčkou tejto spoločnosti aj  Darina Bajanová, manželka vtedajšieho aj súčasného starostu Petržalky Vladimíra Bajana, ktorého podpis je uvedený na zmluve. Ďalšími podstatnými aktérmi tejto spolupráce sú konateľka spoločnosti VYDAVATEĽSTVO M. R. K. agency, s.r.o. Gabriela Belánová (Baranovičová), ktorá je súčasne poslankyňa miestneho zastupiteľstva a šéfredaktorka Petržalských novín a Michal Baranovič,  bývalý spoločník a konateľ vydavateľstva, 1. podpredseda miestneho zväzu SDKÚ – DS a člen komisie životného prostredia  a verejného poriadku v Petržalke. Už na základe týchto skutočností možno konštatovať, že došlo a dochádza k viacnásobnému konfliktu záujmov zainteresovaných verejne činných osôb.

Rozsah tohto blogu nedovoľuje venovať sa tejto kauze do hĺbky a treba dať priestor na vyvodenie zodpovednosti aj kompetentným orgánom, resp. politickým stranám. Upozorním na najzávažnejšie problémy:

  1. Obchádzanie verejného obstarávania -  ako to funguje? VYDAVATEĽSTVO M. R. K. agency, s.r.o. podpísalo už 12. - tý dodatok bez obstarávania. Podľa názoru petržalskej samosprávy nebolo obstarávanie potrebné, nakoľko išlo o „náhradu nákladov“ a „na oslovenie iných osôb nebol dôvod“. Uvedenú službu – tlač a distribúciu zakryla petržalská samospráva v návrhu rozpočtu ako Služby občanom, ktorý bol schválený uznesením č. 424 zo dňa 10.12.2013. 

Nesporné je, že tlač a distribúcia tlačovín nemá výnimku z verejného obstarávania a preto argumentácia Bajanovho úradu neobstojí. Mestská časť Petržalka zaplatí v roku 2014 podľa Dodatku č. 12 celkovo 104 394 Euro, ktorá mohla byť v prípade verejnej súťaže nižšia.

  1. Webová stránka www.petrzalskenoviny.sk – webová stránka tejto samosprávou platenej tlačoviny je registrovaná na spoločnosť VYDAVATEĽSTVO M. R. K. agency, s.r.o. Ukončenie spolupráce by preto nebolo možné bez vysporiadania tejto domény alebo registrovania novej domény v inom znení.
     
  2. Ochranná známka Petržalské noviny – je registrovaná na Michala Baranoviča. Inými slovami, inak ako v spolupráci s pánom Baranovičom a pani Belánovou nemôže samospráva vydávať tlačovinu s názvom Petržalské noviny.

Obchádzanie verejného obstarávania a vytváranie ilúzie periodiká vydávaného petržalskou samosprávou (uvádza sa erb mestskej časti) slúži okrem zaujímavých príjmov aj na politické účely. Na zneužívanie týchto novín v minulosti už poukázal Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko.


TV Bratislava

Ďalšou zmluvou z mediálneho prostredia, ktorá bola uzatvorená v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, je zmluva s vysielateľom TV Bratislava spoločnosťou CITY TV, s.r.o za 75 000 eur v roku 2014. Zmluvou má vysielateľ zabezpečiť informovanie občanov o činnosti samosprávy.

Argumentácia Miestneho úradu mestskej časti Petržalka, ktorá sa odvoláva na výnimku v § 2 ods. 1 písm. p) (v odpovedi je nesprávne uvedené písmeno h) neobstojí. Znenie predmetného ustanovenia je nasledovné : p) na civilnú zákazku, ktorou vysielateľ nadobúda, vyvíja, produkuje alebo koprodukuje programový materiál určený na televízne vysielanie alebo rozhlasové vysielanie, a civilnú zákazku, ktorá sa týka vysielacieho času. Nakoľko mestská časť Petržalka nie je vysielateľom mala obstarávať vývoj a výrobu programov, obstojí iba výnimka týkajúca sa vysielacieho času. Spoločnosť CITY TV, s.r.o. získa v roku 2014 celkovo 75 000 Euro.

Ako dobre zabezpečuje informácie TV Bratislava mali možnosť pocítiť obyvatelia Jasovského ulice, keď vystúpili na zastupiteľstve proti stavbe Domino. Ich vystúpenie sa do spravodajstva nevmestilo. O kontroverznom projekte sa dočítate viac tu.

V tejto súvislosti sa obrátim s podnetom na vykonanie kontroly postupu verejného obstarávateľa pri zadávaní zákaziek na Úrad pre verejné obstarávanie SR a o výsledku budem prostredníctvom blogu informovať. Pokiaľ ide o platenie si médií, mám za to, že cca 180 000 Euro z 244 794 Euro vyčlenených pre Služby občanom, ktoré takto Petržalka minie, bolo možné použiť na riešenie akútnejších problémov. Napríklad Petržalka žiada od SPP sumu 6000 Euro na outdoorový športový kútik a vyzýva obyvateľov, aby za projekt hlasovali. Ak by si neplatila vyššie uvedené média, mohla postaviť aj bez grantu 30 takýchto športovísk! Pre porovnanie je tiež táto suma takmer dvojnásobná ako čiastka, ktorú Petržalka rozdeľuje všetkým neziskovým organizáciám v Petržalke (rok 2013, 2014 - 100.000 Euro).

P.S.: Pozoruhodná na tejto kauze je aj skutočnosť, že zostáva nepovšimnutá viac ako 10 rokov a preto si myslím, že zoznam vyvolených, ktorí na systéme participujú bude dlhší. Kto tam patrí zistíme, ak budem sledovať Petržalské noviny a TV Bratislava, však si ich platíme. 

P.P.S.: Vaše podnety a pripomienky k tejto kauze alebo iným v Petržalke privítam v diskusii alebo na pavel.nechala@gmail.com.


Ak sa Vám tento blog páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Rok zmien: Padali symboly moci, o demokraciu treba stále bojovať

Aké boli najzásadnejšie udalosti od vraždy Jána Kuciaka.


Už ste čítali?